Oleje tłoczone na zimno to w pełni naturalne produkty o wyjątkowych walorach smakowych i prozdrowotnych. Wśród nich dużą popularnością cieszą się wyroby z wiesiołka. Jak wygląda proces ich wytwarzania z technicznego punktu widzenia? Co dzieje się z nasionami roślin od ich zbioru, aż po przygotowanie finalnego produktu?
Wiesiołek jako roślina
Nierafinowany olej wytwarza się najczęściej z nasion roślin o nazwie wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis) i wiesiołek dziwny (Oenothera paradoxa). Ze względu na to, że kwiaty tych gatunków za dnia są zamknięte oraz otwierają się dopiero wieczorem – często określa się je także jako “wieczne prymulki”. Rośliny pochodzą z Ameryki, ale dziś spotyka się je w krajach na całym świecie, w tym również w Polsce.
Pierwsze etapy produkcji oleju z wiesiołka
Produkcja oleju z wiesiołka rozpoczyna się już w momencie zbioru dojrzałych nasion rośliny. W tym kontekście istotne jest jej pochodzenie oraz sposób uprawy. Najlepiej, gdy surowiec do tłoczenia pozyskany zostaje z ekologicznego gospodarstwa, gdzie nie stosuje się chemikaliów, co gwarantuje czystość i bezpieczeństwo końcowego wyrobu.
Proces tłoczenia oleju z wiesiołka na zimno – jak wygląda?
Najważniejszym etapem produkcji oleju z wiesiołka jest proces tłoczenia, czyli mechanicznego wyciskania prasą ślimakową tłuszczu roślinnego z nasion. Jak sama nazwa wskazuje, przebiega to na zimno, więc temperatura w trakcie tej czynności zwykle oscyluje w okolicach 35 stopni Celsjusza. Metoda ta pozwala zachować jak najwięcej wartości odżywczych, a także wpływa na utrzymanie delikatnego, naturalnego zapachu oleju, jego zielono-żółtego koloru, jak również charakterystycznego, orzechowo-trawiastego smaku.
Po wytłoczeniu olej z wiesiołka niekiedy poddaje się procesowi filtracji, który ma na celu usunięcie drobnych cząstek stałych w postaci osadu. Odbywa się on zwykle w kilku etapach, aby uzyskać czysty, klarowny wyrób. Jednak wielu producentów rezygnuje z niego, chcąc zachować wszelkie cenne składniki.
Jak przechowywać olej z wiesiołka tłoczony na zimno?
Warunki przechowywania nierafinowanego oleju z wiesiołka mają bezpośredni wpływ na jego jakość. Składowanie wyrobu we właściwym miejscu to zatem kwestia kluczowa. Najlepiej, jeśli trzymamy go w lodówce, piwnicy albo innej przestrzeni, w której jest chłodno (temperatura powinna wynosić od 4 do 10 stopni Celsjusza) i ciemno. Produkt należy chronić przed działaniem promieni słonecznych, dlatego w większości przypadków możemy znaleźć go w butelkach z ciemnego szkła. Prawidłowe przechowywanie gwarantuje przydatność wyrobu przez zwykle od 3 do 6 miesięcy.
Chcesz zaopatrzyć się w olej z wiesiołka tłoczony na zimno? Jeśli tak – odwiedź nasz sklep internetowy, w którym przygotowaliśmy rozbudowany wybór wyrobów renomowanych producentów, w tym także prawdziwy olej z lniany, z czarnuszki, rokitnika, ostropestu, awokado i wiele, wiele więcej. Zapraszamy!