Olej kokosowy tłoczony na zimno jest nie tylko pyszny, ale i bardzo zdrowy! Na przykładzie społeczności wyspiarskich, zwłaszcza tych zamieszkujących wyspy Pacyficzne, można założyć, że dieta bogata w olej kokosowy chroni przed bardzo groźnymi chorobami, takimi jak miażdżyca, podwyższony cholesterol czy problemy z krzepnięciem krwi.
Co bardzo ważne, olej kokosowy jest na tyle uniwersalny, że można go stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Olej kokosowy bogaty jest w nasycone kwasy tłuszczowe, między innymi takie jak kwas palmitynowy, kwas laurynowy, kwas mirystynowy, kwas oleinowy oraz kwas linolowy. Ponadto, w jego skład wchodzą: kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez, fosfor i liczne witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, C, E).
Olej kokosowy a odchudzanie i walka z nadwagą
Olej kokosowy jest znakomitym rozwiązaniem dla osób, które nie wyobrażają sobie życia bez tłuszczu, a mają problem ze zbędnymi kilogramami. Olej kokosowy nie tylko zastąpi olej słonecznikowy, masło, oliwę z oliwek – dzięki zawartości licznych składników odżywczych, dieta bogata w olej kokosowy może przyczynić się wręcz do utraty zbędnych kilogramów.
Olej kokosowy jako naturalny antybiotyk
Dzięki zawartemu w nim kwasowi laurynowemu, olej kokosowy jest często nazywany naturalnym antybiotykiem.Dzięki temu składnikowi, olej kokosowy wykazuje właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze – potrafi nawet zwalczyć wirusa opryszczki, bakterię helicobacter pylori (bakterię odpowiedzialną za powstawanie wrzodów żołądka i nowotwory układu pokarmowego) oraz inne szkodliwe wirusy i bakterie.
Olej kokosowy w walce z grzybicą i trądzikiem
Dzięki swoim antybakteryjnym właściwościom (głównie dzięki kwasowi laurynowemu), olej kokosowy skutecznie zwalcza trądzik łodzieńczy oraz inne krostki powstające na skórze – już niewielka ilość oleju wtartego w oczyszczoną skórę poprawia jej kondycję. Dodatkowo, warto także włączyć olej kokosowy do codziennej diety, ponieważ wtedy organizm jest zabezpieczony również od wewnątrz. Kolejnym szkodnikiem, który często sieje spustoszenie w ludzkim organizmie, a nie jest rozpoznawalny, zanim nie pojawią się nieprzyjemne skutki uboczne, jest grzyb z rodziny Candida, który powoduje różnego rodzaju grzybicze zapalenia organizmu. Olej kokosowy okazuje się skuteczny w walce z grzybicą zarówno objawiającą się na zewnątrz ciała, jak i wewnątrz organizmu.
Olej kokosowy a problemy z pamięcią
Tójglicerydy średniołańcuchowe, zawarte między innymi w oleju kokosowym znakomicie wpływają na problemy z pamięcią. Co więcej, w świetle badań amerykańskich specjalistów z czasopisma Neurobiology of Aging, olej kokosowy wspiera także walkę z demencją, a nawet może powodować cofanie się demencji.
Olej kokosowy a kondycja zdrowotna
- olej kokosowy zdecydowanie wspomaga układ odpornościowy
- olej kokosowy z uwagi na swoje właściwości antybiotykowe chroni przed infekcjami i zakażeniami
- olej kokosowy chroni jelita i poprawia ich funkcjonowanie
- olej kokosowy poprawia funkcjonowanie mózgu
- olej kokosowy pomaga poprawić kondycję skóry i włosów