Olej z ostropestu plamistego, tak jak szereg innych wyrobów z naturalnych surowców, aby zachować swoje świetne właściwości oraz unikalny smak – musi zostać wytłoczony przy pomocy specjalistycznej metody produkcji. Przeczytaj artykuł, aby poznać technikę wytwarzania oleju na zimno, a także dowiedzieć się, jak poprawnie korzystać z wyrobu w kuchni.

Ostropest plamisty – co to za roślina?

Silybum marianum, czyli ostropest plamisty, to znana od wieków roślina o charakterystycznych fioletowych kwiatach w formie koszyczków, pod którymi znajdują się kolczaste łuski okrywy. Kwitnie ona od lipca do sierpnia. Wyróżnia się dekoracyjnymi liśćmi o nieregularnych, białych plamach oraz kolczastych brzegach. Spotyka się ją w różnych regionach świata. Obecnie w Polsce prowadzi się jej uprawy w celu pozyskania cennych owoców, ale ostropest spotkać można też w przydomowym ogródku, na łące czy porośniętych nieużytkach, gdzie przypomina oset.

Tłoczenie na zimno oleju z ostropestu i sedymentacja

Powszechnie stosowaną metodą produkcji oleju z ostropestu jest tłoczenie na zimno. Polega ono na ugniataniu nasion rośliny w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza. Takie działanie pozwala na zachowanie jak największej ilości składników odżywczych, a także wydobycie z surowca naturalnego charakterystycznego smaku.

Następnym krokiem wytwarzania oleju z ostropestu tłoczonego na zimno jest sedymentacja, czyli naturalne oddzielanie cząstek stałych dzięki sile grawitacji. Ten proces umożliwia uzyskać klarowny produkt o wszechstronnym zastosowaniu. Delikatny osad na dnie butelki świadczy o tym, że olej został przygotowany zgodnie z naturalnymi metodami, co jest cenione przez konsumentów poszukujących autentycznych produktów.

Jak stosować olej z ostropestu w kuchni?

Ze względu na staranną produkcję oleju z ostropestu, a także jego właściwości fizjochemiczne – należy przechowywać go w lodówce. Najlepszą temperaturą dla niego jest 4-10 stopni Celsjusza. Wówczas może gęstnieć, dlatego przed użyciem zawsze warto wstrząsnąć butelką. Co więcej, powinniśmy zaopatrywać się w wyrób zamykany w szczelnych, szklanych butelkach z ciemnego szkła – które chroni go przed utlenianiem oraz działaniem promieni słonecznych.

Opisywany olej z ostropestu tłoczony na zimno nie nadaje się do gotowania na ciepło czy smażenia, ponieważ obróbka w wysokiej temperaturze powoduje zatracanie się cennych substancji prozdrowotnych. Ma on jasnożółty, wręcz słomkowy odcień, a także delikatny, lekko ziołowy aromat oraz smak. Sprawia to, że doskonale uzupełnia potrawy, nie zmieniając smaku całych dań. Jego zakres zastosowania jest naprawdę szeroki – od dressingów do sałatek, gotowanych warzyw, ryb czy mięs, przez smoothie owocowe, aż po pasty kanapkowe i hummusy. Forma tego produktu powoduje też, że wiele osób przyjmuje go osobno, na przykład pijąc 2 łyżki wyrobu dziennie.

W sklepie internetowym Zdrowy-Olej.pl znajdziesz nierafinowany olej z ostropestu prosto od producenta, jakim jest firma BIOOIL. Proponujemy naturalne wyroby w butelce o pojemności między innymi 100, 250 czy 500 ml, dzięki czemu bez kłopotu zamówisz u nas ilość wyrobu spełniającą potrzeby Twoje oraz Twoich bliskich. Zapraszamy!

Recommended Articles