Dieta dr Budwig jest bardzo surową dietą. Aby dieta ta przynosiła efekty i by nie szkodziła, należy przestrzegać wielu zasad o których tutaj piszemy.
Przykazania dietetyczne dr Budwig
Na początek przedstawiamy tak zwane budwigowe przykazania dietetyczne, sformułowane jeszcze przez samą doktor Budwig!
- Zabrania się spożywać cukru w jakiejkolwiek formie ( zabronione są cukier biały i brązowy, ciasta cukiernicze, słodziki, soki i wody słodzone)
- Zabrania się spożywać innego tłuszczu poza olejem lnianym i kokosowym (zabronione są tłuszcze zwierzęce, tłuszcze roślinne, majonez sklepowy, margaryna, masło, smalec)
- Zabrania się spożywać mięsa z niewiadomego źródła (zabronione są wszystkie gatunki mięsa, do hodowli których używane były hormony, antybiotyki, pestycydy, konserwanty )
- Należy jeść wyłącznie świeże potrawy i to takie, które przyrządzane są ze świeżych składników – najlepiej by produkty prochodziły z upraw ekologicznych lub sklepów ze sprawdzoną ekologiczną żywnością.
- Przed każdym posiłkiem należy spożyć minimum pół szklanki wody lub świeżo wyciśniętego soku owocowego (bez słodzików).
- Należy spędzać możliwie dużo czasu na świeżym powietrzu – jeśli to możliwe w słońcu. Przyda się też spacer i odrobina ruchu.
Inne zalecenia w stosowaniu diety budwigowej:
- żadna potrawa nie może być przygotowywana na bazie produktów konserwowanych chemicznie (odpadają wszystkie produkty zawierające konserwanty, ulepszacze, a zwłaszcza glutaminian sodu!)
- wolno stosować wyłącznie olej lniany tłoczony na zimno, nieoczyszczony, wysokolinolenowy!
- najlepszą formą spożywania oleju lnianego jest pasta twarogowo-olejowa (olej lniany spożywany sam z siebie nie da tak dobrych efektów)
- należy spożywać przynajmniej 2 litry wody dziennie (nie powinna to być woda gazowana ani mineralizowana – najlepiej woda filtrowana lub źródlana)
- należy spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu (wskazane są również aktywne spacery)
Układanie jadłospisu w diecie budwigowej
W związku z restrykcyjnym charakterem diety budwigowej, należy wiedzieć jakich produktów się wystrzegać, a co wprowadzać do jadłospisu. Doktor Johanna Budwig, która jako doświadczony biochemik prowadziła badania nad swoją dietą przez długie lata, znając skład chemiczny i właściwości poduktów spożywczych, określiła co nam sprzyja, a co szkodzi. Warto wiedzieć!
Produkty DOPUSZCZANE w diecie budwigowej:
- świeże OWOCE (zaleca się spożywać maksymalnie 4 średniej wielkości owoce dziennie; niewskazane jest mieszanie owoców)
- świeże SOKI OWOCOWE (soki owocowe są podstawowym elementem diety; powinny być spożywane w ilości minimum szklanka dziennie; zaleca się by soki były wyciskane samodzielnie, bezpośrednio przed spożyciem i absolutnie bez dodatku słodzika)
- świeże WARZYWA (zalecane jest spożywanie około 5-6 filiżanek warzyw; najlepiej aby były to warzywa niepoddane obróbce cieplnej; wskazane są głównie te z grupy kapustnych i brokułowych)
- ZBOŻA (zboża można spożywać w postaci wieloziarnistego pieczywa i płatków, wyłącznie z nieoczyszczonych pełnych ziaren)
- świeże RYBY (wskazane jest spożywanie ryb morskich, najlepiej by był to łosoś, makrela, tuńczyk – ryby te bogate są w kwasy omega-3)
- świeży DRÓB i MIĘSO (mięso jest raczej niewskazane w diecie budwigowej, jednak jest dopuszczalne w niewielkich ilościach i okazjonalnie, jednak wyłącznie POD WARUNKIEM, że będzie ono pochodziło od hodowców, którzy zwierzętom nie podawali karmy w której znajdowały się hormony, antybiotyki, pestycydy i inne szkodliwe substancje – w przypadku osób, które cierpią na ciężkie schorzenia, należy zupełnie zrezygnować z mięsa);
- zmielone SIEMIĘ LNIANE (można dodawać je do jogurtów, soków lub popijać woda)
- PRODUKTY FERMENTACJI MLEKOWEJ ( w związku z tym, że bakterie jogurtowe produkują witaminy z grupy B, aby metabolizm był prawidłowy, zaleca się spożycie przynajmniej 1 szklanki letniego mleka acidofilnego, kefiru, maslanku lub jogurtu naturalnego wraz z dwiema łyżkami siemienia lnianego)
- NATURALNE SŁODYCZE (w postaci suszonych owoców – daktyle, rodzynki, jabłka, gruszki, figi).
Produkty ZAKAZANE w diecie budwigowej:
Produkty te należy bezsprzecznie i bez wyjątków zupełnie wyeliminować z diety!
- tłusty nabiał
- produkty i potrawy smażone
- inne tłuszcze niż olej lniany i kokosowy, zwłaszcza takie jak olej, margaryna, majonez
- słodziki i cukier (wszystkie typy cukru, biały, brązowy, trzcinowy)
BŁĘDY w diecie budwigowej
Aby dieta przynosiła efekty i olej lniany nie 'szedł na marne’ trzeba sumiennie i szczerze przestrzegać powyższych zaleceń. W przeciwnym razie nie tylko nie uzyskamy dobrych efektów, ale też możemy sobie zaszkodzić! Aby pomóc Państwu uniknąć typowych błędów, któe można popełnić w trakcie stosowania diety, publikujemy listę kilku z nich. Zanim rozpoczniecie dietę, zapoznajcie się z tą listą!
Jakich błędów unikać?
I. Dieta nie powinna być stosowana wbrew woli pacjenta!
Pacjent, który ma zamiar wyleczyć się i poprawić kondycję wskutek stosowania odpowiedniej diety, powinien przede wszystkim wierzyć w możliwości tej diety i powinien chcieć w niej uczestniczyć. Choć proces leczenia jest trudny i długi, pacjent musi być zdeterminowany i świadomy. nie można stosowac diety siłowo lub bez wiedzy pacjenta.
II. Nie przestrzeganie podstawowych zaleceń żywieniowych w diecie!
Jeśli do diety włączymy niepożądany produkt lub nie zastosujemy charakterystycznych i kluczowych dla diety budwigowej produktów, dieta pójdzie na marne. Należy ściśle przestrzegać
III. Nie przestrzeganie zdrowego trybu życia!
Sama dieta nie wystarczy. Należy również dbać o higienę osobistą oraz aktywność fizyczną. Warto zaplanować sobie chociaż krótkie programy ćwiczeń, nawet jeśli będzie to podstawowa gimnastyka, ale regularna i codzienna.
IV. Nie wolno spożywać witamin syntetycznych!
Oczywiście wiele zależy od postawy i przekonań pacjenta. Doktor Budwig, która pacjentów 'leczyła’ swoją dietą budwigową, wykazywała skrajne przekonania – sprzeciwiała się jakimkolwiek dodatkowym substancjom i procesom. Pacjenci chorujący na raka, którzy dodatkowo skorzystali z chemioterapii lub naświetlań byli odsuwani od leczenia przez dr Budwig. My oczywiście nie zalecamy rezygnacji z tych terapii. W zależności od przekonań pacjenta i tego co podpowie mu lekarz konsultujący (o ile pacjent takiego posiada), zależy, czy będzie stosował dodatkowe leki i suplementy diety. W oryginalnych zaleceniach dr Budwig czytamy, że takie substancje są niedozwolone.
V. Stosowanie kosmetyków
Zabrania się stosowania kosmetyków, zwłaszcza tych które w swoim składzie zawierają fitry UV.
VI. Korzystanie z żywności przetworzonej!
Bardzo niekorzystnie wpływa na dietę oraz kondycję pacjenta na diecie spożywanie potraw i produktó takich jak wszelkie mrożonki, produkty puszkowane czy gotowe potrawy przeznaczone do odgrzewania.
VII. Nie korzystanie z metod relaksacji oraz zamknięcie duchowe
Psychika i mentalność odgrywają ogromną rolę w procesie rekonwalescencji i poprawy stanu zdrowia oraz ogólnej kondycji. Aby dieta budwigowa przynosiła jeszcze lepsze efekty, zaleca się pozostawanie w stanie otwartego umysłu, pogodę ducha oraz relaksowanie się (metoda dowolna).
VIII. BRAK WIARY W DIETĘ I JEJ EFEKTY
Najgorszym i najczęściej popełnianym błędem jest brak wytrwałości w diecie i w walce z chorobą. Jak każda dieta, także dieta budwigowa zmienia organizm i zanim nasze ciało przyzwyczai się do tych zmian, musi upłynąć pewien okres (sprawa indywidualna każdego człowieka). W tym czasie moga występować różne efekty uboczne ze strony układu pokarmowego, układu krwionośnego i inne. Ten czas to czas przejściowy, kiedy organizm dostosowuje się do nowej sytuacji.
Kiedy w tym momencie dochodzi do załamania, chcemy porzucić dietę bo jest zbyt ciężko lub nie widać efektów – NIE! Należy cierpliwie poczekać na efekty, trwać w diecie i stosować się do jej zaleceń. Jedynie wytrwałość i rzetelne przestrzeganie warunków diety zapewni – prędzej czy później – pożądane efekty.
IX. Brak odpowiedniego przygotowania przed dietą
W związku z tym, że Dieta dr Budwig jest dietą wysoce restrykcyjną, zanim zacznie się ją stosować, należy odpowiednio przygotować organizm do zmiany trybu życia – mentalnie i fizycznie. To bardzo ważne, aby nie zrobić sobie krzywdy.